Design, který (málem) připravil moji ženu o práci

Příběh o dopadu designu na lidský život.

Žena má novou práci. Týden před koncem zkušební doby o ni málem přišla vinou špatného designu interní e-mailové aplikace.

Je pátek odpoledne, žena pospíchá na vlak. Před odchodem z kanceláře rychle přepošle sama sobě e-mail, ve kterém jsou odkazy, které bude později potřebovat.

A malér je na světě! E-mail omylem poslala všem kontaktům, které má firma v adresáři. A to tak, že všichni navzájem vidí své adresy. Všichni najednou vědí, s kým firma spolupracuje. Šéf zuří. Ženu nakonec nevyhodí jen díky tomu, že je milá, vtipná a šikovná 🙂

Jak se to mohlo stát? Zde je rozhraní, ze kterého žena e-mail posílala:

Poslat e-mail

Toto je výchozí nastavení, jak obrazovka vypadá, když ji otevřete. A takto žena e-mail odeslala, aniž by nastavení jakkoliv měnila.

Problém číslo 1 – špatné uspořádání

Lidé jsou zvyklí, že za polem „od“ následuje „komu“. Žena nečetla popisky formulářových polí a automaticky předpokládala, že druhé pole značí adresáta, a zprávu tedy posílá sama sobě. Přesně jak chtěla.

Problém číslo 2 – špatná zpětná vazba

Adresát e-mailu se ve skutečnosti volí v „Mailing Object“ a „User Category Selection“. Tato pole žena ignorovala.

Problém je, že ve výchozím nastavení jsou všechny položky VYBRANÉ. Ačkoliv se rozhraní tváří, že vybrané nejsou – chybí jakákoliv vizuální signalizace.

Na screenshotu výše tedy uživatel pošle e-mail všem v „Mailing Object“ a všem v „User Category Selection“. Pokud nezvolí jednu z položek, platí, že jsou vybrané všechny.

Problém číslo 3 – nulová prevence

Poslat e-mail úplně všem, tak, aby navzájem viděli své adresy, je akce, kterou uživatelé nedělají příliš často. Respektive firma vůbec nechce, aby to někdy někdo dělal.

A přesto je tato akce v rozhraní jako výchozí, pokud nezměníte žádné nastavení.

Takto kritická akce musí být dostupná daleko obtížněji. A vůbec by neškodilo varování: „Opravdu chcete napsat všem?“

Pointa

Vtipnou tečku dává příběhu fakt, že systém navrhoval pan majitel firmy. Tedy stejný člověk, kterému žena musela vysvětlovat, že to není její chyba a že rozhraní je blbé.

One thought on “Design, který (málem) připravil moji ženu o práci

  1. Vnitrofiremní systémy jsou z hlediska UX/UI největší peklo. Pro klienty a veřejnost se firmy většinou aspoň trochu snaží, ale dovnitř firmy to kolikrát bývá jedna šílenost na druhé. Vždyť na to rozhraní vytvořené tuhle Frantou Šéfprogramátorem někdy před 15 lety a všechny ty chyby a nesmysly si všichni staří pardálové ve firmě dávno zvykli — a že z nich nově příchozí šílí? Však oni si taky za pár let zvyknou…

    Přitom je tolik případů, kdy chyby v interním UX můžou firmu stát ve výsledků víc než chyby ve veřejném prostoru. Ale tak hluboko se málo firem dokáže podívat.

Comments are closed.