Časté hnidy ve struktuře webu

Dobrá struktura je jednoznačná, srozumitelná, přehledná. Každá položka je jasně nazvaná a vždy poznáte, jaký obsah pod ní najde. Jste si naprosto jisti, jakou cestou se vydat k nalezení informace.

Tolik ideál. Vzácný to druh.

Vytvořit dobrou strukturu je zatraceně těžká práce. A není sexy. Na svoji příležitost číhají snadná řešení. A neváhají po ní skočit.

Tak vznikají hnidy ve struktuře. Položky, které znamenají všechno a nic. Kde může být cokoliv. Neuchopitelné, slizké a zákeřné.

Račte vstoupit do malého obludária obzvláště životaschopných exemplářů.

Ostatní

Odpad, který vám zbude, nahrnete na jednu hromadu. Protože je to nesourodá směs, nemáte, jak to nazvat. A tak vznikne „Ostatní“.

Ostatní

Informace

Celý internet je plný informací. Pokud na webu máte sekci „Informace“, co je potom zbytek webu? Chleba se sádlem?

Informace

Pro klienty

Záměr bývá bohulibý – chcete mít na webu místo pro lidi, kteří vám své peníze již dávají. Problém je, že lidí se považují za vaše klienty dřív, než vám své peníze dají. Již ve chvíli, kdy poprvé přijdou na váš web. Když vejdete do obchodu, taky se považujete za klienta a chcete, aby s vámi tak jednali.

Pro klienty

Důležité

Je skutečně dobrý nápad chlubit se tím, že na webu máte nedůležité věci? Protože co jiného je ten zbytek, který není v sekci „Důležité“? Pokud chcete něco zvýraznit, pracujte s umístěním a vizuální podobou, ne se slovními berličkami.

Důležité

Časté dotazy

Je krásné, že chcete na webu mít rady, které lidem pomohou. Jenže tím, že je všechny nahrnete na jednu hromadu, ulehčíte práci jen sami sobě. Lidé nemohou tušit, jakých témat se vaše „FAQ“ týkají a zda zde najdou odpověď zrovna na svůj problém. Odpověď raději umístěte tam, kde lidi napadne otázka.

Časté dotazy

Praktické rady

Máte-li na webu i nějaké nepraktické rady, jste čestnou výjimkou. Pro všechny ostatní toto rozlišení nedává valný smysl. A platí zde to samé co pro „FAQ“ – nacpat rady do jednoho šuplíčku nebývá dobrý nápad.

Praktické rady

Životní situace

Velmi častý hnid městských webů. Copak se lidé nacházejí i v nějakých neživotních situacích? „Životní situace“ je jakákoliv potřeba, se kterou lidé na web přicházejí.

Životní situace

Dokumenty

Třídění obsahu podle formátu většinou nefunguje. Jak má návštěvník  poznat, čeho se ony „Dokumenty“ týkají? Pokud je dokumentem například smlouva, umístěte ji raději k produktu, kterého se týká.

Dokumenty

Ke stažení

Pokud nejste Ulož.to nebo Slunečnice.cz, lidé k vám nepřicházejí proto, že si chtějí něco stáhnout. Potřebují vyřešit problém, zjistit informaci. Platí zde to samé, co u „Dokumentů“. Člověk netuší, zda „Ke stažení“ nabízíte zrovna to, co potřebuje.

Ke stažení

Média

Zkratka pro „tiskové zprávy a kontakty na mluvčího“. Řada lidí ji ale čte jinak. Pod „Média“ čekají video a audio.

Média

Exkluzivní

Čerstvý hnídek, který jsme objevili na webu ČT24. Význam slova „exkluzivní“ je tak devalvovaný, že lidem nijak nepomáhá v orientaci. Netuší, čím by se „exkluzivní“ zprávy měly lišit od těch ostatních.

Exkluzivně

Znáte nějaké další hnidy? Odhalte je v komentářích.

10 thoughts on “Časté hnidy ve struktuře webu

  1. „Více informací“ – když bude návštěvník chtít více informací, prostě půjde hlouběji do webu… – ale řekněme mu, co tam najde. „Více informací“ nám zabíjí jedno důležité sdělení, kterým jsme návštěvníka mohli navigovat….

  2. Co třeba mé oblíbené Aktuality, běžně zcela neaktuální? Když pominu to, že většinu zákazníků dění ve firmě ani vánoční proslov ředitele moc nezajímá, tak novinky měsíce a roky staré moc důvěryhodnosti nepřidají 🙂

  3. Ještě přidám: „Homepage“ a „Úvodní stránka“ – návštěvníka prd zajímá která stránka vašeho webu je úvodní a jak jí říkáte… Zajímá je jak se nejrychleji dozví to, co chtěli.

  4. Bych nahodil jednu svoji „oblíbenou“ – http://www.pef.mendelu.cz/cz – vyznat se v tom je vhodné ocenit dobrým a kvalitním diplomem. Doporučuji chuťovky: Další informace a jejich obsah, a snad nejhorší věc, co přežívá: Mapa stránek, ve které stejně nic nenajdete…

Comments are closed.